Mistrz Polski Wing Race, windsurfer – medalista mistrzostw Europy i świata – Kamil Manowiecki wygrał w klasyfikacji generalnej regaty Foiling 100 na trasie Malta-Sycylia. Choć regaty musiały odbyć się w zmienionej formule ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Pierwotnie start wyścigu, w postaci pierwszych prób, był planowany już w czwartek (16 maja). Jednak z powodu niesprzyjających warunków pogodowych – słabej przejrzystości powietrza związanej z nadejściem piaszczystego wiatru znad Sahary – rozpoczęcie zmagań windsurfingowych było przekładane najpierw z godziny na godzinę, a następnie na następny dzień. Niestabilne warunki pogodowe panowały również w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe na morzu między Maltą a Sycylią, organizatorzy byli zmuszeni do zmiany trasy. Ze względów bezpieczeństwa zmagania Foiling 100 odbyły się wyłącznie wokół Malty. Regaty wystartowały w niedzielę (19 maja) o godzinie 11.

Główne zmagania rozegrały się między Kamilem Manowieckim, a Niemcem Nico Prien. Polak miał lepszy start i początkowo prowadził. Później Nico zbliżył się do niego i obaj szli łeb w łeb. Na ostatnim zwrocie Kamil wywrócił się, co pozwoliło Nico na objęcie prowadzenia. Jednak niemiecki zawodnik nie cieszył się tym stanem zbyt długo, ponieważ nagła boczna fala spowodowała, że wylądował on w wodzie. Kamil objął znów prowadzenie i pewnie dowiózł je do końca.

Ostatecznie zmagania wokół Malty pokrzyżował front pogodowy, który uderzył w wyspy maltańskie. Wyścig przerwano po nieco ponad godzinie od startu zawodów. Udało się zrealizować 7 z zaplanowanych 55 mil.

Na podium obok Kamila Manowieckiego stanęli również Jean Paul Fleri Soler (maltański weteran windsurfingu) oraz Niemiec Nico Prien.