Foil
Przed pierwszym przygotowaniem zestawu foil zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta gdyż różni producenci stosują śruby o różnych długościach, średnicach, łbach i gwintach. Zawsze zaleca się używanie śrub o parametrach zawartych w instrukcji obsługi wydanej przez danego producenta, które zazwyczaj dostaje się w zestawie do zakupu foila. Przykładowo użycie śrub o krótszej długości niż zalecana może skutkować odkręceniem się elementu w trakcie pływania a nawet zerwaniem gwintu, lub użycie śruby o innym rodzaju gwintu może doprowadzić do zniszczenia masztu lub fuselage. Po każdej sesji powinniśmy opłukać foila słodką wodą.
Zaleca się regularne rozkręcanie i rozebranie wszystkich elementów foila i ewentualnego smarowania połączeń smarem w celu zapobiegania pojawienia się korozji lub utleniania się aluminium.
Wing
Przed przygotowaniem winga powinniśmy zapoznać się z konstrukcją danego skrzydła. Na rynku jest wiele zaworów a każdy z nich różni się sposobem działania. Odpowiednie ciśnienie powietrza powinno być wskazane przez producenta danej marki w okolicy zaworu. Po każdej sesji powinniśmy wysuszyć winga i oczyścić go z piasku i przechowywać w plecaku lub worku.
W przypadku słonych akwenów zaleca się sporadyczne mycie skrzydeł słodką wodą.
Deska
Przygotowanie deski zależy od wielu czynników, w deskach z szyną maszt ustawiony bliżej rufy będzie powodował mniejszy lift, zaś przesunięty w stronę dziobu sprawi że lift będzie znacznie większy. Ustawienie strapów może kompensować ustawienie masztu gdyż przesuwając ustawienie strapów bardziej na dziób sprawi że będziemy bardziej obciążać przód deski i łatwiej będzie nam utrzymać deskę na wodzie, lub przesówając strapy w stronę rufy spowodujemy zwiększenie liftu. Po każdej sesji powinniśmy przepłukać deskę słodką wodą, a w przypadku desek z “odpowietrznikiem” zaleca się regularne odkręcenie go.